norská královská rodina

Znáte norskou královskou rodinu?

Bez ohledu na to, jaký je váš názor na téma monarchie. Je tu něco na čem se lze shodnout. Královské rodiny vědí, jak vystupovat a zajistit si vysoký zájem svých příznivců. Celý svět pečlivě sleduje britskou královskou rodinu s princem Harrym či nově narozeného potomka prince Williama. Norové jsou však hrdí na svou vlastní královskou rodinu, která je podle nich mnohem zajímavější. Proč si to myslí?

Král Harald patří ve svých 81 letech stále k sportovně aktivním

Něco to vypovídá o lásce Norů k aktivnímu životnímu stylu, když se jejich vlastní král třikrát účastnil olympijských her. Král Harald V byl vždy sportovcem. Zamiloval se do veslování a v Oxfordu dokonce reprezentoval Norsko v plachtění. Tedy ještě jako korunní princ na olympijských hrách v roce 1964, 1968 a 1972 a dodnes vyplouvá na moře.

král harald V

Ve věku 79 let je kanadskými médii přezdíván „Sailor King“, protože se i v tomto věku zúčastnil na mistrovství světa v plachtění v Torontu a obsadil 2 místo. Ovšem nevěnuje se pouze plachtění, na své osmdesáté narozeniny vzal svou rodinu do Jižní Afriky a zde surfovali. Na každé lyžařské akci pořádané v Norsku se vždy můžete setkat s králem Haraldem v neformálním oblečení, jak fandí sportovcům.

Vztah krále Haralda a královny Sonje je na celý život

Královský pár se seznámil na počátku 60. let a vzhledem k tomu, že královna Sonja byla v té době obyčejnou dívkou, chodili spolu tajně téměř 10 let. Poté Harald oznámil svému otci, že pokud si nebude moci vzít Sonju tak se nikdy neožení. To by v praxi znamenalo konec norské královské linie, protože byl jejím jediným pokračovatelem. A tak se šťastný pár oženil v Oslu v roce 1968. I po všech těch letech se zdají být stále šťastní a zamilovaní jako na začátku.

Korunní princ Haakon Magnus je rebel jako jeho otec

Stejně jako král Harald i on se zamilovat do obyčejné dívky bez titulu. S Mette-Marit Tjessem Høibyovou se setkal v roce 1996 na rockovém festivalu a pokud si myslíte, že princ Harry je rebel, který si vzal rozvedenou ženu, tak princ Haakon byl ještě lepší. Mette-Marit byla vysokoškolská studentka, svobodná matka, která pracovala jako servírka. Ani jedna z těchto věcí však Haakonovi nevadila, takže se v roce 2001 pár oženil i s požehnáním svého otce, krále.

haakon magnus

Mají spolu dvě děti: princeznu Ingrid Alexandru a prince Sverre Magnuse a jsou ztělesněním perfektního páru, který se věnuje inspirujícím věcem. Pomáhají s budováním hudebního žánru tech v Oslu a podílejí se na mnoha charitativních organizacích. Tu a tam pak na ně vytáhnou i krále a královnu.

Princ Sverre Magnus se nebojí jednat dle svého věku

Prince Sverre Magnus je třetí v řadě na trům po své sestře. Ovšem je mu 13 let a neváhá to dokázat. Nemá rád dokonalé fotografie dobře vychovaných dětí, které prezentuje vévoda z Cambridge. Má rád humor, kterého se nebojí ani při formálních příležitostech. Např. během tradiční přehlídky byl zachycen, jak zřetelně zívá. Ovšem i tak na něj není nikdo naštvaný, přeci jenom je stále dítě.

Ne každý v královské rodině je královský

Řeč je o synovi korunní princezny Mette-Marit, kterého měla ještě jako svobodná matka. Syn Marius Borg Hoiby má 20 let a technicky nepatří do královské rodiny. Je tedy osvobozen od plnění královských povinností a svůj čas tráví většinou v Los Angeles, kde surfuje. Jeho rodina ho i tak miluje a podporuje. Zároveň se snaží, aby tisk respektoval jeho soukromí a nepronásledoval jej kvůli zajímavé fotce.

Marius Borg Hoiby

Král Harald se nebojí sdílet své názory

Je to velmi zajímavý paradox, že král je ve skutečnosti ve svých názorech ještě více progresivnější než současný premiér. Ačkoliv většina králů v Evropě plní spíše reprezentativní role, král Harald se nebojí otevřeně hovořit o aktuálních politických záležitostech a vyjádřit svůj názor.

Ve svých projevech se vyjadřuje k právům na rovnost manželství a práva LGBT komunity nebo ostře vystupuje proti rasismu či náboženské nesnášenlivosti. V jednom ze svých projevů dokonce řekl, že Norem může být i ten, kdo emigroval z druhého konce světa, protože i jeho vlastní rodina kdysi emigrovala z Dánska.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *