norway statue of liberty

Socha Svobody z vesnice Visnes

Malou kopii sochy Svobody najdete v malé vesnici Visnes v Norsku, odkud pochází měď, ze které je vyrobena pravá socha Svobody.

visnesVisnes je malá obec s počtem obyvatel pod 600 lidí, ale s velkými zásluhami. Jeho kdysi prosperující měděný důl, který byl otevřen v roce 1865 a uzavřen roku 1972, patřil k jednomu z nejaktivnějších dolů v Norsku a také k největším v severní Evropě.

Navzdory nízké populaci, když přišla poptávka po mědi, která měla být použita na Sochu Svobody, která nyní stojí u pobřeží New Yorku, dostáli obyvatelé svému slovu.

Samozřejmě se objevily různé spekulace o pravdivosti tohoto tvrzení, jehož ověření zabránil požár, který zničil většinu starých záznamů z dolu. Nicméně je známo, že v době, kdy vznikala Socha Svobody, byl důl vlastněn společností Japy Freres, která darovala všechnu vytěženou měď na stavbu této sochy.

Vzhledem k tomu, že důl v té době patřil k největším v severní Evropě, dá se předpokládat, že většina mědi použité pro Sochu Svobody pochází právě z Visnes.

Bez ohledu na pravdivost tvrzení jsou vesničané z Visnes hrdí na svůj přínos k jedné z největších památek na světě. A právě proto mají také svou vlastní Sochu Svobody, aby to dokázali.

Několik informací i pravé soše Svobody

Socha je vysoká 46 metrů, spolu s 47metrovým podstavcem je vrchol pochodně ve výšce 93 metrů nad zemí. Socha váží 205 tun, v obvodu má 10,6 metru, ústa mají šířku 91 centimetrů.

Pravá paže, držící pochodeň, je dlouhá 12,8 metru; jen ukazováček je dlouhý 2,4 metru. U nohou Sochy svobody leží rozťatá pouta tyranie.

V levé ruce drží socha desky představující vyhlášení nezávislosti, je na nich nápis JULY IV MDCCLXXVI (4. července 1776, den vyhlášení Deklarace nezávislosti). I její koruna se sedmi paprsky je symbolem svobody, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů.

Chcete se podívat do Norska? Vyberte si termín!

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *