Pevnost Oscarsborg
7.2.2015
Kategorie: Současnost, Zajímavosti

Proslulá pevnost Oscarsborg

Pevnost Oscarsborg se nachází na krásném klidném ostrůvku v úžině Oslofjord, jen kousek od přímořského města Drøbak.

Pevnost Oscarsborg

V letní sezóně je to skvělé místo pro návštěvu rodin s dětmi a také pro všechny, kteří mají rádi kulturu, historii a krásnou přírodu. Muzeum Oscarsborg je otevřeno a provádí také prohlídky s průvodcem. Ústředním prvkem vyprávění je námořní bitva, která proběhla u města Drøbak a při níž byl potopen německý těžký křižník – Blücher.

Mezi zajímavé aktivity pro děti patří historické safary, které vede tunely pevnosti Oscarsborg. Na pobřeží je k dispozici také překážková dráha, záchranné plavidlo Elias a také pláže, kde mohou děti chytat krabi.

Nádvoří pevnosti nabízí nádherné prostředí pro pořádání koncertů, kulturních akcí a také dokonce oper.

Přístup a trajekty do pevnosti Oscarsborg

Oscarsborg je asi pět minut cesty trajektem od města Drøbak. Trajekty jsou v provozu po celý rok. Pro přesné časy zkuste místní turistickou kancelář. Vstupenky na trajekt můžete koupit buď na nábřeží, nebo přímo na trajektu. Cena zpátečního lístku v letní sezóně pro dospělého činí 70 NOK pro děti 50 NOK. K dispozici je také rodinný lístek /2 dospělí a až 3 děti/ za 180 NOK. V zímní sezóně je cena příznivější díky menšímu provozu. Zde se dostanete u dospělého na 50 NOK a u dětí na 35 NOK.

Od května funguje také týdenní trajektové spojení z Aker Brygge v centru Osla, které jede přes Nesodden a jeden také z Sætre v Hurumu.

Parkování 

Parkovací místa zdarma najdete v centru Sundbrygga Quay ve městě Drøbak.

Přístav

Pro návštěvníky, kteří přijeli vlastní lodí je přístav Oscarsborg příjemné místo se všemi službami.

Ubytování a jídlo

Přímo v pevnosti Oscarsborg najdete lázeňský hotel s restaurací a kavárnou, kavárna má vlastní obchod s domácími svíčkami. Pro rezervaci a více informací před návštěvou Oscarsborgu můžete použít telefonní linku: +47 815 51 900. Lázeňský hotel Oscarsborg pojme až 190 hostů.

Kde se můžete najíst?

  • Lázeňský hotel Oscarsborg
  • Kavárna Oscar – lehká jídla, výroba domácích svíček
  • Oscarsborg Havnekro

Lázně

Výborné lázně v Oscarsborgu nabízí více jak 30 unikátních procedur v nezapomenutelné atmosféře. S výhledem na moře, vytváří pobyt na procedurách a v relaxačních místnostech nezapomenutelný zážitek.

Historie

Město Drøbak má dobrou pozici z obranného hlediska. Již za krále Kristyána IV byla na ostrůvku Kaholmane postavena roubená tvrz, která byla dokončena v roce 1643.  Tato tvrz se nezúčastnila žádných válek, které probíhali mezi Dánskem – Norskem a Švédskem v 17. a 18. století.

Během roku 1830 byla vybrány plány, podle kterých byla pevnost Oscarsborg upravena do dnešní podoby. První fáze úprav byla dokončena v roce 1848, v prosinci 1852 byly v hlavní pevnosti instalována chybějící děla a v roce 1853 byla pevnost dokončena.

Pevnost byla pojmenována – Oscarsborg u příležitosti návštěvy krále Oskara I. v roce 1855. Když byla pevnost dokončena, byla považována za jednu z nejmodernějších pevností v severní Evropě.  Toto ocenění však netrvalo dlouho, neboť již v roce 1864 byla vzhledem k rychlému rozvoji dělostřelecké techniky považována za zastaralou. Původní opevnění, které bylo zbudováno, počítalo s útokem od moře. Nicméně vzhledem k tomu, že ji mohl útočník obeplout a útočit od pevniny bylo nutné, aby pevnost prošla dalšími stavebními úpravami až do roku 1890. Nová torpédová baterie byla dokončena v roce 1901.

  1. dubna 1940 prošla pevnost Oscarsborg první zatěžkávací zkouškou. S použitím pevnostního arzenálu se jim podařilo potopit německou vlajkovou loď Blücher. V krátké pauze mezi boji byl přístav využit pro hromadný odchod vlády a krále, kteří následně organizovali odpor ze zahraničí.

 

Pevnost Oscarsborg je jednou ze 14 podobných zařízení ve správě Národního opevnění. V současnosti význam pevnosti jako vojenského zařízení klesá, proto bylo možné jej v roce 2002 otevřít pro širokou veřejnost.

Blíže se na pevnost můžete podívat také v tomto videu:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *