Briksdal
7.2.2015
Kategorie: Současnost, Zajímavosti

Přírodní zajímavosti Norska

Norsko je velmi členitou zemí, jelikož jeho území sahá, až k polárnímu kruhu je možné tu najít nádherné scenérie a nedotčenou přírodu, kterou je tato země proslulá.  K nejzajímavějším přírodním zajímavostem Norska můžeme zařadit např. Národní park Rondane, Kvitskriuprestinne – zemní pyramidy, přírodní scenérie Preikestolen nebo jeden z nejznámějších ledovců Briksdal  či pohoří Jotunheimen.  Norsko je krásnou zemí, ideální na turistiku, jelikož jde o severskou zemi, doporučujeme návštěvu naplánovat na letní období, kdy se dostanete na více míst, které mohou být v zimě nepřístupné.

Národní park Rondane

Je nejstarším národním parkem v Norsku. Nachází se na sever od Lillehameru a na jih od Trondheimu ve středu Norska. Jeho rozloha činí 963 km2. Založen byl v roce 21. 12. 1962.

Nejvyšší horou je Rondeslottet (2178 m n. m.). Nachází se zde již zmíněné zemní pyramidy, o kterých se budeme bavit později. V parku se nachází jezero Rondvatnet, které je rozděleno pohořím Rondane na západní a východní část, která se liší svými horskými štíty.

Park Rondane

Pokud plánujete výlet do tohoto parku a na vrchol pohoří Rondslottet, můžete zvolit z několika různých tras, které se liší délkou i náročností. Většina turistů však využije cestu, která začíná nad osadou Mysusæter na parkovišti Spranghaugen. Pokud se dáte touto trasou, odměnou Vám budou nádherné kruhové výhledy, ledovcová jezírka a samozřejmě dobrý pocit až se dostanete na vrchol.

Pokud se rozhodnete pobýt zde více dní a řešíte ubytování – dobrou zprávou je, že táboření ve volné přírodě je zde omezeno pouze na místech, kde je to výslovně zakázáno. Pokud budete tábořit ve vzdálenosti menší, než 200 metrů od soukromého stavení je vhodné požádat o souhlas majitele. Většinou to není problém.

Další informace k možnostem ubytování i národnímu parku najdete na jeho stránkách: http://www.nasjonalparkriket.no/

Zemní pyramidy – Kvitskriuprestinne

Tyto zemní pyramidy najdete nedaleko osady Mysuseter v národním parku Rondane v Norsku. Světlé pyramidy tvoří měkké usazeniny, které v údolí nechal ustupující ledovec. Místní usazeniny obsahují kromě jemnozrnných písků a jílu také množství valounů různých velikostí.

Zemní pyramidy - Kvitskriuprestinne

Dešťová voda následně odplavuje méně odolné písky a jíly až na větší valouny, které tak ochrání sedimenty pod sebou. Takto vznikají pyramidy, které dosahují výšky až 6 metrů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přírodní scenérie Preikestolen

Skalní plošina Preikestolen neboli Kazatelna ční nad Lysefjordem ve výšce 604 metrů. Najdete ji v Rogalandu v Norsku, patří k nejvíce navštěvovaným místům v Norsku. Výstup trvá 2 – 3 hodiny v závislosti na tělesné kondici. Není třeba žádné speciální vybavení. Odměnou Vám bude kruhový rozhled do dálky, který umožňuje skalní plošina 25 x 25 metrů.

reikestolen

Na plošině nenajdete zábradlí, suvenýry nebo pokladnu, kde by se vybíralo. Odvážlivci sedí přímo na konci plošiny s přímým pohledem do mořského fjordu pod sebou. Pokud je krásné počasí dá se zde čekat celkem dost lidí.

 

 

 

 

 

Ledovec Briksdal

Ledovcový splaz Briksdal najdete v národním parku Jostedalsbreen asi 20 – 30 km od vesničky Olden. Ledovec Briksdal podle průzkumu patří k ledovcům kteří rostou – konkrétně od roku 1992 se prodloužil o 322 metrů. Důvodem by měli být rekordní srážky v 80. a 90. letech v tomto kraji. Ledovec je národně chráněn a dosud pokrývá cca 486 km2, patří k největším evropským ledovcům. V nejslabším místě má 400 metrů a nejvyšší místo je 1950 metrů nad mořem.

Briksdal

Další informace přímo od zdroje najdete na stránce: http://www.briksdalsbre.no

Jak to tam vypadá, se můžete podívat na Youtube:

Pohoří Jotunheimen

Pohoří Jotunheimen najdete v jižním Norsku, patří ke Skandinávskému pohoří a pokrývá cca 3500 km2.  Do tohoto pohoří patří také národní park Jotunheimen, který se rozkládá na ploše 1151 km2 a byl založen v roce 1980. Ve volném překladu znamená Jotunheimen – Domov obrů, což odpovídá tomu, že zde najdete nejvyšší vrcholky Norska. Nejvyšší horou je Galdhopiggen (2 469 m). Pokud plánujete výstup dostanete se zde po silnici číslo 55 z městečka Lom. Začátek lze začít buď od chaty Juvvashytta, kam se dostanete i autem nebo od chaty Spiterstulen. Druhá varianta znamená vyšší převýšení, nicméně se zde vyhnete ledovci. Na vrcholu najdete chatu, kde se můžete občerstvit.

Pohoří Jotunheimen

Pohoří Jotunheimen se vyznačuje drsným klimatem. Rostou zde např. polšťářovité trsy silenky bezlodyžné, dryáky osmiplátečné nebo pryskyřník ledovcový. Zároveň zde můžete vidět početnou populaci soba polárního nebo lišku polární či orla skalního.

Oficiální stránky najdete na: http://www.visitjotunheimen.com/en/

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *