Podmínky rybaření v Norsku

Asi každý rybář už slyšel a rád by si zarybařil v Norsku, které nabízí ideální podmínky pro mořský rybolov, díky své čisté přírodě a drsné atmosfére. V tomto článku se dozvíte vše co potřebujete vědět o pobřežním i hloubkovém rybolovu v Norsku.

Pravidla rybaření v Norsku

Fishing-coalfish-Lofoten-Norway-194Sportovní a rekreační rybolov kolem Norska si můžete vychutnat zdarma, za předpokladu, že budete dodržovat následující pravidla. Povolení k rybolovu se nevyžaduje ani pro rybaření u pobřeží či na hlubokém moři při těchto podmínkách:

  • Dodržujte minimální velikost ryb, viz níže uvedený přehled
  • Zahraniční turisti mohou pro rybolov používat pouze základní ruční rybářské vybavení
  • Turisté mohou ze země vyvést až 15 kg ryb nebo filet a jednu celou trofejní rybu. Tato exportní omezení neplatí pro turisty, kteří nakoupí ryby přímo od místních komerčních rybářů.
  • Při rybolovu musíte dodržovat minimální vzdálenost 100 metrů od nejbližší rybí farmy.
  • Zahraniční turisté nesmějí prodávat své úlovky.
  • Úhoř a ostroun obecný jsou v Norsku chráněné druhy.

Minimální velikosti ryb

V zájmu zachování norské rybí populace se všem doporučuje dodržovat stanovené minimální velikosti ryb. Jestliže chytíte rybu, která je menší než je stanovená velikost, opatrně ji uvolněte z háčku a pusťte ji do moře. Je-li ryba mrtvá či evidentně neschopná přežít, můžete si ji nechat na jídlo.

 
DruhLokalitaVelikost
PlatýsVšechny norské vody80 cm
TreskaSeverně od 62° N44 cm
Jižně od 62° N40 cm
Treska skvrnitáSeverně od 62° N40 cm
Jižně od 62° N31 cm
Platýs velkýVe Skagerraku27 cm
Mimo pobřeží Skagerraku29 cm
Whitting – druh treskyVšechny norské vody32 cm
Redfish – OkouníkVšechny norské vody32 cm

Délka ryby se měří standardně od přední části hlavy po krajní bod ocasní ploutve. Kompletní tabulku s velikostmi ryb, včetně aktualizovaných podmínek pro rybolov Norsku najdete na stránkách ředitelství rybolovu.

Bezpečnost na moři při rybolovu

Žádná ryba nestojí za lidský život. Jelikož podmínky na moři jsou velmi proměnlivé, je třeba přijmout potřebná opatření ještě předtím než vyrazíte na mořský rybolov.

Osobní bezpečnost

Být blízko k divoké, nespoutané a velkolepé přírodě tvoří velkou část přitažlivosti rybolovu v Norsku, ale osobní bezpečnost musí být vždy na prvním místě.Počasí je proměnlivé, takže kontrolujte předpovědi počasí, respektujte místní rady, noste správné oblečení a vybavte se  odpovídajícím bezpečnostním vybavením.

Norové mají k moři velký respekt a berou bezpečnost velmi vážně. Pokud lovíte se zkušeným kapitánem s licencí můžete se spolehnout na něj nebo ji, že přijal nezbytná opatření. Pokud však rybáříte na pronajaté lodi nebo vlastní, budete to mít v otázkách bezpečnosti trochu těžší. 

Vybavení a praxe

Většina lodí, které si můžete pronajmout je dodávána již s řadou bezpečnostních prvků, které jsou vám také předvedeny. Jako minimum, byste měli mít na palubě: záchranné vesty pro každého, náhradní palivo, dvě kotvy (jeden náhradní s řetězem a osnovou přiměřené délky), dostatek provazů, vesel nebo náhradní motor, kompas, lékárničku, VHF rádio, světla a nouzové světlice.

V Norsku má většina lodí na pronájem stálé kotviště vedle doku, nicméně je dobré vědět jak s lodí přistát i u běžného pobřeží na pláži.  Před vyplutím někomu na břehu řekněte o vašich záměrech a uveďte předpokládaný čas návratu. Vemte si oblečení, které je vhodné pro všechny možné podmínky.

Fishing-boat-Lofoten-Norway-740

Jakmile jste na moři, neriskujte a dodržujte bezpečnostní pravidla. Mějte vše, co nepotřebujete uklizené v lodi a na palubě také uklízejte povrch od rybího slizu a návnad – což může zabránit nehodám.  Neodpočívejte, když je loď v pohybu. Použijte rádio a pravidelně poslouchejte předpovědi počasí, zvlášť pokud jste na delší cestě na moře. Sledujte začátek mlhy na moři a další známky blížícího se špatného počasí a zajistěte, aby byl kotevní řetěz připraven na rychlé vytažení pro případ nouze.

Osvědčení o způsobilosti

Pokud jste se narodili 1. ledna 1980 nebo později, musíte mít alespoň Yachtmaster Osvědčení o způsobilosti (båtførerprøven„), abyste mohl řídit loď v norských vodách delší než 8 metrů, nebo s výkonem více než 25 koňských sil. I když to není povinné pro ty, kteří se narodili dříve, než k tomuto datu, je nicméně důrazně doporučeno, aby i oni měli toto osvědčení z bezpečnostních důvodů.

To platí pro všechny lodě dostatečné velikosti nebo výkonu registrované v Norsku, bez rozdílu zda se pronajímají nebo jsou ve vlastnictví uživatele. Neplatí to pro zahraniční lodě navštěvující norské vody. Sjøfartsdirektoratet, norský námořní úřad, seznam schválených námořních škol a vzdělávacích institucí. Nemusíte mít certifikaci v Norsku, ale podobnou nebo vyšší certifikaci ze zemí EU. 

Zarybařit v Norsku si můžete také prostřednictvím organizovaných zájezdů do Norska, kdy se již nemusíte starat o logistiku a další záležitosti, ale užijete si pouze rybaření. Kompletní nabídka na : rybaření v Norsku.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *