Lofoten
18.11.2017
Kategorie: Nezařazené

Norskem z jihu až po Severnímu mys

aneb místa, která se v zemi trollů rozhodně vyplatí zahrnout do itineráře

Norwege = cesta na sever. Přinášíme vám tipy na několik míst, která byste při plánování cesty norskou krajinou rozhodně neměli opomenout. Vezmeme to pěkně od jihu, přes fjordy a města západního pobřeží, až po severní mys.

  1. Kristiansand

Norsko, pláže a koupání? Možná nezvyklá kombinace, ale rozhodně žádná fikce. I v Norsku si mohou příznivci slunění a vodních sportů přijít na své. Proto na jihu země určitě navštivte přímořský Kristiansand, páté největší město v Norsku a také druhý největší norský přístav.

S ohledem na ráz většinou převážně drsné norské krajiny můžeme oblast kolem Kristianandu klidně nazvat „norskou riviérou“. Místních pláže omývané chladným Norským mořem sice nemůžou konkurovat Karibiku ani Středomoří, nicméně milovníci slunění a plachtění tu zaplesají.

Údajně je zde totiž největší koncentrace plachetnic na hlavu a plachtění se tu zdá být místním koníčkem. Navíc si zde užijete nejvíce slunečných dnů z celého Norska.

Historie  města založeného na břehu řeky Otry je bohatá a sahá až do 13. století. Užijte si nabízené atrakce a aktivity jako rybaření, odpočinek na proslulých pláží nebo třeba jeden z nejznámějších norských hudebních festivalů vůbec, Quart festival.

Ten se tu koná každoročně v červenci. Jedná se o největší akci svého druhu v Norsku.

Chcete se podívat na festival? Vyberte si termín!

kristen

  1. Oslo

Uhnízděno mezi hlubokými lesy a Oslofjordem – Oslo, hlavní a zároveň největší město v Norsku s pulsujícím ruchem a jedinečnou kombinací přírody a života města.

Milovníci severských krimi autora Jo Nesbøho si procházku městem mohou zpestřit třeba návštěvou míst, do kterých Nesbø umístil děj většiny svých románů,  a vydat se tak po stopách detektiva  Harryho Holea.

V takovém případě pak kromě hlavních pamětihodností jako je královský palác, hrad a pevnost Akershus, budova opery, Vigelandův park či skokanský můstek na Holmenkollenu určitě neminete pěší zónu Karl Johans Gate, budovu parlamentu, hotel Radisson SAS, Sofiinu ulici jakožto Harryho románové bydliště nebo Harryho oblíbenou a skutečně reálně existující restauraci  U Schroderů.

oslo

  1. Bergen

Fjordy, déšť, ryby a pestrobarevné hanzovní domky? Určitě ano, ale nejen to. Město je druhé největší a zároveň nejdeštivější v Norsku. Vlhké klima je způsobeno jeho polohou mezi mořem a horami. Údajně tu proprší až 213 dnů v roce, ale vrtochy počasí nás neodradí.

Město, právem nazýváno také jako „brána k fjordům“, má skutečně krásnou polohu, je obklíčeno hradbou hor, z jejichž vrcholků můžete vychutnávat výhledy na moře.

Bergen už od středověku fungoval jako významné centrum obchodu, jeho rozvoji pomohla rostoucí lodní doprava a pak zejména obchod se sušenými treskami, díky kterému se Bergen zařadil mezi čtyři nejdůležitější pobočky německé Hanzy.

Projděte se malebnou historickou čtvrtí Bryggen, zapsanou na seznamu UNESCO, navštivte pevnost Bergenhus a neopomeňte alespoň nakouknout na proslulý rybí trh Torget.

Až budete mít dost kultury, vyrazte kabinkovou lanovkou třeba na oblíbený vrchol hory Ulriken, ze kterého se vám nabídnou opravdu dramatické výhledy. Pokud máte dobrou fyzičku, můžete si „kopec“ vyšlápnout i pěšky jako většina místních.

Chcete se podívat do Bergenu? Vyberte si termín!

A na vrcholu se už pak jen nekonečně dlouho kochat. V Bergenu se vám prostě bude líbit, protože město si i v dnešním uspěchaném světě udržuje svou klidnou, příjemnou atmosféru a pomalejší životní rytmus.

bergen

4.    Geirangerfjord

Temně modrý, organizací UNESCO chráněný Geirangerfjord, je ledovcový fjord na západě Norska. Patří sice k těm nejmenším, ale zároveň  nejkrásnějším. 16 km dlouhý, obklopen majestátními,  sněhem zakrytými horskými vrcholy, divokými vodopády a zelenými údolími.

Tvoří jednu z větví velkého Storfjordu.  Dostanete se k němu projetím Cesty orlů – trasy, která se vine v neklidných serpentinách  horských úbočí. Fjord patří mezi nejnavštěvovanější turistické destinace v Norsku, což může být v tomto případě možná  i trochu na škodu.

Denně k němu směřují turisty naplněné výletní lodě, takže šance, že si krásu místa vychutnáte v naprostém klidu a soukromí, není velká. Přesto ale dejte fjordu šanci, jeho krása a malebnost vám to zcela jistě vynahradí.

Geirangerfjord

5.    Trondheim

Přímořský Trondheim, ležící ve středním Norsku mezi břehy fjordu Trondheimsfjord a řekou Nidelva, je třetí největší město v zemi. V důsledku své zeměpisné polohy na severu jsou letní noci v Trondheimu nekonečné a světlé, zimní dny naopak dlouhé a temné.

Město samotné je dopravně dobře dostupné a poslouží vám jako ideální základna pro objevování regionu. O Trondheimu lze směle říct, že jde o místo, kde se snoubí historie s budoucností.

Základy města byly položeny již v roce 997. Za zmínku a návštěvu rozhodně stojí majestátní Nidaroský dóm z 12. století – nejmohutnější středověké architektonické dílo v celém Norsku a zároveň největší gotický chrám ve Skandinávii.

A jen pár desítek metrů od chrámu si prohlédněte jednu z největších místních zajímavostí, tou je speciálně zkonstruovaný „výtah“ pro cyklisty nacházející se ve čtvrti Bakklandet na druhém břehu řeky.

Projděte se také kolem jedné z nejstarších světských budov v Norsku, arcibiskupského paláce Erkebispegården s norskými korunovačními klenoty nebo se jděte podívat na typické pestrobarevné dřevěné přístavní domky na březích řeky.

Tyto byly přestavěny z bývalých skladišť bývalé dělnické čtvrti. Od pevnosti Kristianstenfestning postavené po požáru v roce 1681 se vám zase naskytne krásný výhled na město, kterým můžete procházku završit.

Trondheim

  1. Narvik

Narvik je jedním z větších měst a důležitý přístav severního Norska. Jeho návštěvu určitě nevynechá žádný vášnivý znalec a milovník historie, zejména té válečné.

Do povědomí evropských dějin totiž Narvik vstoupil  právě během druhé světové války a to námořními bitvami v přilehlém Ofotfjordu. Na dně Ofotenfjordu dokonce dodnes leží válečné lodě potopené při dvou námořních bitvách o Narvik.

Město je mimo to také výborné výchozí místo pro výlety na nedaleká souostroví Lofoty a Vesterály nebo do horské oblasti Narvikfjellene.

narvik

7.    Lofoten

Souostroví Lofoten (česky Lofoty) je 180 km dlouhý pás ostrovů na severozápadním pobřeží. Jedná se o krajinu divokých, ostrých, ledovcem modelovaných štítů strmě vystupujících z moře.

Nedotčená příroda,  malebné rybářské vesničky a vynikající možnosti rybolovu. To jsou hlavní  lákadla Lofot. Tradiční způsob obživy zde představuje jarní lov tresek, které se následně suší na obrovských dřevěných sušácích.

Sušená treska je jedním z typických produktů Lofot. Objevujte Lofoty netradičně, propádlujte se mezi ostrovy třeba na kajaku, oslavujte svůj životní kapitální rybářský úlovek nebo jen tak relaxujte a pozorujte nad horizontem kroužící mořské orly.

Lofoten

8.    Vesterålen

Souostroví Vesterålen (česky Vesterály) se rozkládá nad souostrovím Lofoty, asi 200 km za polárním kruhem u severozápadního pobřeží. Díky teplému Golfskému proudu, který ostrovy omývá,  je zde překvapivě příjemné klima.

Souostroví je mimořádně rozmanité: krajina se mění od bílých písečných pláží a idylických polí a luk až po drsné rozeklané útesy, prudce stoupající nad mořskými vrcholy.

Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je podobně jako na Lofotech rybolov a v poslední době stále více i rostoucí turistika. Ačkoli mají ostrovy odlehlejší polohu, nečekejte ale žádný civilizační skok do minulosti.

I na takto odlehlá místa již dorazil veškerý pokrok moderní doby a jednotlivé obydlené ostrovy jsou propojeny sítí mostů a tunelů.

Vesterålen

9.    Tromsø

Město je někdy nazýváno jak Paříž severu, nebo také jako brána Arktidy. Jedná se o největší město severské Skandinávie, ve kterém může směle začít vaše arktické dobrodružství.

V Tromsø si budete užívat nekonečně dlouhé pohledy  na Auroru Borealis. Tohoto pohledu na  fascinující nebeské divadlo v podobě severní polární záře se člověk snad nikdy nemůže přesytit.

Pulzující centrum města skýtá několik míst, která stojí za návštěvu, například arktické centrum Polaria s polárními akvárii nebo expozicemi věnovanými dobývání pólů. Polární muzeum se věnuje zejména výpravám norských polárníků Nansena a Amundsena nebo lovu zvířat v Arktidě.

Tromsø

10.  Nordkapp

71° 10′ 21′- místo, „kde končí Evropa“. Nordkapp, nebo-li Severní mys je v současnosti obrovská turistická atrakce. Pokud se na své cestě Norskem dostanete až sem, gratulujeme, protože jste právě dobyli jedno z evropských nej lákadel.

Zpravidla,  když nějaké místo patří mezi určitá nej-větší, -vyšší, -vzdálenější, nebo v tomto případě nejsevernější, přitahuje nás a chceme ho vidět. Chceme ho pokořit nebo zdolat ať už autem, na kole, pěšky nebo na psím spřežení, třeba. Stejně tak je to i s mysem Nordkapp.

Nordkapp je místo, kde se setkávají vody Norského moře, části Atlantského oceánu, a Barentsova moře, části Severního ledového oceánu. Celá oblast je vzdálena přibližně 2000 km od severního pólu.

Ačkoli je Nordkapp vnímám jako nejsevernější místo pevninské Evropy, ve skutečnosti tomu tak vlastně vůbec není.

Oba dva útesy jsou totiž umístěny na ostrově, na který vede podmořský tunel, takže ve skutečnosti je nejsevernějším bodem kontinentální Evropy  mys Kinnarodden a  Nordkapp tedy v tomto ohledu zůstává pouze přitažlivou turistickou atrakcí.

A pokud  jste sem nepřijeli zrovna se záměrem dobytí severu, nevadí,  zcela jistě nepohrdnete zdejším přírodním úkazem, kterým je v letních měsících tzv. půlnoční slunce, které tu v létě nikdy nezapadá pod obzor a  je možné ho pozorovat od 14. května do 31. července.

Nordkapp

Chcete se podívat do Norska? Vyberte si termín!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *