Norské vánoční tradice

Většina lidí, kteří nežijí v Norsku si myslí, že Vánoce v Norsku to musí být něco kouzelného, všude sněží, na ulicích je barevné osvětlení a sobi jsou vidět i v ulicích. To je přeci samozřejmé, když je Laponsko domovem Santa Clause, nebo ne?

Realita je samozřejmě zcela jiná. V článku se podíváme na některé z norských vánočních tradic, které možná inspirují i vaši vlastní oslavu Vánoc.

Kdy slaví Norové Vánoce?

Možná to zní jako hloupá otázka. Ale narozdíl např. od USA, kde se jako vánoce slaví až 25. prosince jsou na tom Norové stejně jako my, tedy ústředním bodem jejich oslav je 24. prosinec.

Julaften (Štědrý den) je dnem, kdy se sejde celá rodina k štědrovečerní večeři a stejně jako u nás se tento den vyměňují dárky. Štědrý den je soukromou záležitostí, kdy si každý užívá klid a pohodu.

vánoce norsko

Časový interval mezi Vánocemi a Novým rokem se nazývá Romjul. V podstatě jde o čas, kdy si nikdo není moc jistý co by měl dělat.

Zaměstnavatelé často své pracovníky povzbuzují, aby si svou dovolenou brali právě v období romjulu. Někteří dokonce pro toto období dávají i bonusové dny volna navíc, aby se snížil počet dnů klasické dovolené.

Norský Santa Claus

Pravděpodobně každý ví, že žádný Santa Claus není. Samozřejmě až na skutečného Santa Clause, který žije ve finské vesnici Rovaniemi. Vypráví se k tomu tento příběh:

Jak se stalo, že Santa Claus žije v Rovaniemi? Podle vyprávění byl jeho původní domov Ear Mountain odhalen již na začátku minulého století. Ihned poté se toto přísně střežené tajemství dostalo do celého světa.

Aby si Santa Claus zachoval své soukromí rozhodli se elfové vybudovat nové místo, které bude poblíž Severního polárního kruhu a zároveň bude vhodné pro setkávání s návštěvníky z blízkého i dalekého okolí.

vesnice santa clause

I přesto, že je domov Santa Clause tak blízko, nepatří v Norsku mezi nejčastější vánoční ikonu.  Tato čest patří postavičce se jménem Julenisse.

julenisse

Jde o stvoření původem ze skandinávského folklóru – nisa s dlouhým bílým vousem a červeným kloboukem. Juleniss znamená vánoční dárek doručený v nočních hodinách. Zní vám to povědomě?

Vánoční trhy v Norsku

Již na začátku prosince se ve většině měst začnou objevovat po celém městě vánoční trhy. K nim nemusí být ani sníh, stačí nízké teploty, na které je v Norsku spolehnutí. Díky nim pak chutná kořeněné svařené víno ještě lépe.

Vánoční stánky nabízí obvykle výběr různých produktů od místních řemeslníků a umělců. Velmi silně jsou zastoupeny stánky s jídlem od masa, sýrů nebo dárků. Ve stáncích s otevřeným ohněm si pak můžete dopřát i sobí hamburgery.

Chcete se podívat do Norska? Vyberte si termín!

Julebord

Samozřejmě nesmí chybět starý dobrý vánoční večírek. Pořádá ho každá škola, sportovní klub, firma nebo různé zájmové skupiny. Partneři jsou obvykle vítáni. To pak v praxi znamená, že většina Norů absolvuje během prosince či konce listopadu minimálně dva nebo i více těchto večírků.

Vánoční večírky jsou důležitou součástí norské kultury. Často se zde podává tradiční jídlo, velký výběr alkoholických nápojů a obvykle po nich následuje i tzv. after party. (netýká se samozřejmě večírků školáků)

julebord -vánoční večírek

Další zajímavostí je oblečení, které se na vánočních večírcích nosí. Vzhledem k tomu, že se v běžném životě Norové i v práci oblékají celkem neformálně je vánoční večírek místem pro formální oblečení.

Takže pokud se chystáte na svůj první vánoční večírek v Norsku určitě zapomeňte na džíny.

Vánoční jídlo

Zatímco Angličané jedí krůtu a Američané mají rádi šunku, hovězí nebo husu, norské vánoční jídlo je založeno na zcela odlišných tradicích. Čím se tedy Norská vánoční tabule liší? Jídlo, které uvidíte na vánočním stole se liší dle jednotlivých norských regionů.

Asi nejběžnějším vánočním jídlem je ribbe, což je jednoduše řešeno kořeněný vepřový bůček. Obvykle se podává se zelím a omáčkou z červeného rybízu.

ribbe vánoční jídlo

V západních regionech je pak populární skopové maso – Pinekjøtt, tresky nebo jiné čerstvé ryby.

Norské vánoční nápoje

Před začátkem vánočních svátků většina pivovarů dává do oběhu vánoční verze jejich piva juleøl. Jde o tmavší a ostřejší šarži než je jejich běžná produkce.

Pro ty, kdo nepijí alkohol, nabízí většina pivovarů julebrus. Jde o sladkou sodovku, kterou milují Norové v každém věku. Jde taky o skvělou alternativu pro určené řidiče, kteří nemohou na večírku pít.

Perníkové chaloupky

Nejoblíbenější sladkou pochoutkou o Vánocích je pepperkake – křupavý perník. Perníky najdete ve všech obchodech v podobě malých perníčků ve tvaru hvězdy nebo lidí. Často je Norové vyrábí i doma.

Během Vánoc jsou také hodně vidět perníkové chaloupky. Jsou vyráběny z většího množství směsi na perníky a zdobí se polevou a dalšími sladkostmi, stejně jako u nás.

Strom na Trafalgarském náměstí

Jedna z největších norských tradic je spojena s hlavním městem Velké Británie Londýnem. Každý rok se v okolí Osla poráží vánoční strom pro umístění na Trafalgarském náměstí v Londýně.

vánoční strom pro londýn

Ceremoniálu výběru stromu se obvykle účastní vyšší politické špičky Norska a britský velvyslanec. A jaká kritérie musí vybraný strom splňovat? Obvykle jde o smrk vysoký nejméně 20 metrů o stáří 50 – 60 let.

Po výběru se strom odešle do Londýna, kde se ceremoniálně vztyčí na Trafalgarském náměstí jako součást proměny vánočního Londýna. Norové tímto způsobem vyjadřují vděčnost za podporu Norska ze strany Velké Británie za druhé světové války.

Chcete se podívat do Norska? Vyberte si termín!

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *