1.10.2015
Kategorie: Praktické informace

Nejlepší místa na běhání v Norsku

Běháte rádi a nechcete nechat své běžecké boty zahálet ani na dovolené či cestě do Norska? V tom případě,  by se Vám mohl hodit následující seznam míst v Norsku, která jsou nejlepší na běhání.

Furulunden v Mandalu

NordmarkaNancyBundt194pxNajdete zde oblast plnou borových lesů, skalnatých výběžků s několika malými plážemi a spoustou stezek, které jsou ideální pro běh. Pro lehčí cvičení nebo protažení po běhu je zvlášť vhodná pláž Lillebanken na západě. Furulunden je asi pět minut chůze od centra města Mandal, které leží na jižním pobřeží Norska.

Bygdøy v Oslu

Malebný poloostrov Bygdøy v Oslu je domovem Muzea vikingských lodí, Fram muzea a velkého venkovního muzea kulturní historie.  Ale Bygdøy Vám nabízí také velmi vzácnou příležitost si zaběhat v královských lesech.

V Bygdøy je několik kilometrů štěrkových cest, které procházejí kolem místního fjordu a některých z nejkrásnějších pláží v Oslu, ale rovněž skrze zelené lesy, které jsou součástí Kongsgården (Královská usedlost), což je letní sídlo norské královské rodiny. Bygdøy je rychle dostupný z centra Osla buď autobusem nebo trajektem.  

Nordmarka a jezero Sognsvann v Oslu

Jedna z věcí, které dělají Oslo rozdílné od jiných hlavních měst, je to, že jste vždy blízko přírodě a outdoorovým aktivitám. Z centra Osla se metrem, autobusem nebo tramvají dostanete přímo do nedotčených lesů Nordmarka. Jde o veřejně přístupnou oblast divočiny severně od Osla, s nekonečnými štěrkovými stezkami, které jsou ideální na běh. 

Favoritem běžců z Osla je jezero Sognsvann u vchodu do areálu Nordmarka. Jedno kolo kolem jezera je dlouhé přibližně tři a půl kilometru. Zakončit jej můžete osvěžujícím koupáním v jezeře. 

Akerselva a jezero Maridalsvannet v Oslu

Na východ od jezera Sognsvann a snadno dosažitelné autobusem, leží mnohem větší jezero Maridalsvannet. Toto jezero poskytuje většinu pitné vody pro Oslo. Jízda na kole kolem jezera je populární způsob jak strávit slunné víkedy. Běh kolem tohoto jezera je již spíše pro vážnější zájemce, neboť jde o delší trasu než v případě jezera Sognsvann.Z jezera Maridalsvannet můžete sledovat řeku Akerselvu, která běží přes centrum Osla. Jde podzemím v Grønlandu nedaleko od Osla S (Oslo Hlavní nádraží), a tam mezi jezerem Maridalsvannet nabízí více než 8 kilometrů perfektní běžeckou trasu, tak blízko centra jak se jen můžete dostat. Dále pokračujte po řece od Grønlandu k jezeru a kopcům.

Marathon v Oslu
Klenotem mezi norskými běžeckými událostmi je bezesporu Marathon v Oslu, který se koná na konci září. Začíná před radnicí, kde tisíce běžců z více jak 40 zemí světa probíhá ideálně rovným terénem mezi jásajícími davy v nádherném podzimním počasí. Trasa vede podél Oslofjordu, kolem opery a pevnosit Akershus přes přístavní čtvrti, kolem Stortinget (budova parlamentu) a Národního divadla, napříč módní čtvrtí Frogner, kde se obrací a vrací se zpět k cílové čáře u Radnice.
Existují také kratší možnosti: půlmaratón a tří-kilometrový závod zčásti po stejné trase, kromě zábavy pro děti, jde výtěžek také na charitu.
Pro unikátní návštěvu města s celou rodinou, maraton přináší velké davy diváků, se skupinami a zábavou podél trati. Je to jedinečný způsob jak se pokochat výhledem, kulturou a společností lidí z Osla.
TromsøTromsø, nejsevernější město v Norsku, se rychle stává centrem běhu v severním Norsku. Tromsø hostí v zimě polární noční půlmaraton, stejně jako v létě závod od břehu moře do hor Tromsdalstinden, v nadmořské výšce 1238 metrů. Oba tyto závody používají malebné a dobře udržované štěrkové cesty, které krouží kolem ostrova Tromsø.

Vrcholem běžeckého období v Tromsø je Midnight Sun Marathon. Závod začíná v 20:30 hodin, můžete běžet v noci s osvětlením polárním světlem, krásnou pobřežní arktickou přírodou. Marathon ve dne je navíc vybaven minimaratonem pro děti, a několika dalšími kratšími závody, včetně půlmaratonu.

Jak vidíte i Norsko se může pochlubit celou řadou perfektních míst na běhání. K tomu přidejte ještě krásnou severskou přírodu a už víte proč tolik lidí v Norsku běhá.

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *