kempování norsko

Jaký je nejlepší spacák do studeného Norska?

Každý si jistě pamatuje z dob svého mládí spaní ve spacáku a mnozí se k němu s nadšením vrací i dnes. Kromě ušetření peněz a nezávislosti na hotelích má kempování pod stanem ještě jednu velkou výhodu – je to skvělé dobrodružství, na které budete rádi vzpomínat.

Pokud však plánujete vyměnit letní českou krajinu za divokou přírodu Norska a jiných severských zemí, je třeba se na spaní v přírodě daleko lépe připravit, zejména pak správnou volbou vybavení pro chladné noci.

Jak si díky spacáku poradit se zimou?

Hlavním rozdílem mezi kempováním v našich končinách a Norskem, Švédskem či jinými zeměmi, které svou přírodou lákají k postavení stanu, jsou klimatické podmínky.

Ačkoliv se vám může podle denního počasí zdát, že v severních zemích panují přibližně stejné teploty jako v Česku, v noci se může teplota dramaticky proměnit. Natož když cestujete v zimě nebo se vydáte do hor.

Kvůli zcela rozdílnému a mnohem více nevyzpytatelnému podnebí si obvykle s lehkým spacákem nevystačíte. Zatímco pro běžné kempování v Česku se vám hodí především takzvaný třísezónní typ, ve kterém vám nebude při letní i mírně pozdní dovolené ani horko ani zima, v podmínkách severních zemí se bez zimního typu neobjedete.

jotunheimen

Ten se liší nejen množstvím výplně, ale také použitým materiálem a jeho vnitřní strukturou. Při nákupu sledujte teplotní rozmezí, které by mělo odpovídat běžným a předpokládaným teplotám dané lokality.

Nejdůležitější je hodnota zvaná „Comfort“. Ta určuje minimální počet stupňů Celsia, při kterém se budete cítit dobře i bez dalších specializovaných termoregulačních pomůcek. Neřiďte se údaji jako „Extreme“. Ten značí jen hraniční hodnotu, při které vás spací pytel ochrání před omrzlinami.

Samotný spací pytel nestačí

Spací pytel je zásadním, nikoliv však jediným vybavením, které vás ochrání před zimou v náročnějších podmínkách. Významnou roli hraje také použití karimatky pod spacák.

Ta slouží jako izolace od prochladlé země, která výrazně odvádí teplo z vašeho těla. Stejně tak se nevyhnete otázce, jak vybrat stan, který bude plnit náročné požadavky pro nocování v Norské přírodě, jako je odolnost vůči povětrnostním vlivům a zároveň dobrá stabilita.

Hodit se vám také bude náhradní teplé oblečení. Nikdy byste neměli jít spát do sebekvalitnějšího spacáku s mokrými věcmi, zvláště ne v chladném prostředí.

Další výbava závisí především na ročním období. Pokud plánujete do Norska vyrazit v létě, lze pro získání představy o místních podmínkách vyzkoušet stanovat v České republice v brzkých jarních nebo pozdních podzimních dnech.

Poznáte tak, zda je tepelná izolace vašeho spacáku dostatečná. Zimní kempování přímo na severu Evropy však vyžaduje i další vybavení.

Rozhodně se vám budou hodit potřeby pro postavení přístřešku nebo rozdělání ohně. Pozor, rozdělat oheň je možné jen v zimě; od dubna do září v Norsku platí zákaz kvůli hrozícím požárům.

Přizpůsobte se aktuálním podmínkám

Při výběru spacáku volte raději teplejší typ. U něj je v možné kdykoliv rozepnout zip, otevřít specializované větrací otvory nebo na chvíli vylézt ven a jít se ochladit.

Nedostatečnou tepelnou izolaci naopak zvýšíte jen velice obtížně. Pro regulaci optimální teploty se nejčastěji používají různé vrstvy oblečení, které si můžete obléct nebo svléct.

Významnou roli při volbě vhodného vybavení hraje především program vaší výpravy a způsob cestování. Severní země jako Norsko, Skotsko či Švédsko jsou ideální pro kempování nadivoko, protože dle místních zákonů můžete postavit stan téměř kdekoliv a mít tak blízko k tamní přírodě.

kempování norsko

V takové případě se však spoléháte jen sami na sebe a na své vybavení. Jeho výběr pak rozhodně není radno podceňovat. Zvolíte-li spaní v kempu nebo v jiném hromadném ubytovacím zařízení pro stany, je sice rovněž teplý spacák nezbytností, avšak stále máte pro případ krajní nouze poblíž ostatní návštěvníky.

Nevýhodou kempů jsou ale poplatky a pro mnohé cestovatele, které Norsko láká, především absence dobrodružství ve volné krajině.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *