norsko
2.6.2019
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

Do Norska za sportem: Táhne především pěší turistika

Norsko je zemí sportovců, což v roce 2018 potvrdila norská olympijská výprava. Z Pochjongčchangu si odvezla 39 medailí, čímž překonala dosavadní americký rekord USA z Vancouveru v roce 2010. Na zemi s pouhými 5,2 miliony obyvatel úctyhodný výkon!

Norské děti sport milují

Pokud plánujete dovolenou i s ohledem na možnosti sportovního vyžití, bude se vám v Norsku líbit. Příležitostí k seberealizaci budete mít víc než dost, a to nejen v zimě.

Své o tom ví norská omladina, která se sportování oddává jako nikde jinde na světě. Podle statistik je v zemi kolem 11 tisíc sportovních oddílů, v nichž pravidelně sportuje 9 z 10 norských dětí. Mimochodem – pochází z nich všichni norští medailisté.

Loví se ryby

Buďme však konkrétní. Pro která sportovní odvětví je nádherná norská příroda jako stvořená? Zřejmě vás nepřekvapí, že se do Norska jezdí za rekreačním sportovním rybolovem.

Ve zdejších mořích a v okolí fjordů se to rybami jenom hemží a jako v ráji se cítí začátečníci i zkušenější rybáři. Lepší podmínky byste pohledali…

norsko rybaření

Chodí se po horách

V Norsku však v centru pozornosti není moře, jako spíše hory, jimiž je zdejší krajina posetá. Na sever proto míří nespočet milovníků pěší turistiky. Řada z nich přitom preferuje méně přístupné oblasti klasickým mainstreamovým turismem takřka nepolíbené.

Leze se po skalách

V souvislosti s horami nelze nezmínit lezení. Skálolezectví v Norsku je takřka národním sportem. Horolezcům bohužel často hází klacky pod nohy matka příroda.

Počasí je velmi nejisté a často dlouho trvá, než se umoudří a dovolí horolezcům pokračovat ve výstupu. Na fyzicky zdatnější jedince pak čekají ikonické ledovce.

Velmi oblíbené je také lezení na menších skalních blocích zvané bouldering. Pokud se lezením teprve začínáte nebo si jen chcete vyzkoušet něco nového, bude se vám bouldering v Norsku zamlouvat. Podmínky jsou zde pro něj ideální!

bouldering norsko

Na své si přijde každý

A mohli bychom pokračovat do nekonečna, neboť norská krajina byla ke sportování předurčena. Zní to jako klišé, ale na severu si přijde na své opravdu každý. Užijete si cyklistiku (pozor – jízda v silničních tunelech je zakázaná!), běžkaření a samozřejmě lyžování.

Chcete se podívat do Norska? Vyberte si termín!

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *