11.7.2016
Kategorie: Nezařazené, Zajímavosti

5 nejkrásnějších norských fjordů

Během doby ledové, vznikla hlubová údolí a úzké zátoky naplněné vodou z oceánů, které v současnosti označujeme jako fjordy a tvoří unikátní přírodní památky. I když fjordy najdete po celém světě, asi nejvíc populární jsou ty, které zdobí norské pobřeží.

Stovky výletních lodí přiváží do Norska tisíce turistů, aby se mohli pokochat úžasnými zátokami. K zahození nejsou ani hory a vesnice, které obklopují norské fjordy a nabízí kromě památek i dobrodružství. Podíváme se na několik z nich:

5. Nordfjord

Skjerdalsbotnen

Nachází se v západním Norsku. Je oblíbený pro své dokonalé spojení neuvěřitelných scenérií, historických památek a širokou škálou zábavných aktivit.

Bez ohledu na roční období nabízí opravdu hodně věcí, které můžete podniknout. Např. výlet lodí kolem samotného fjordu, klasický trekový výlet, oblíbené rybaření, vodní lyžování, rafting a kanoistika.

V zimě si návštěvníci mohou užít lyžování na svazích ledovce. Okolní ostrovy, hory a lesy můžete prozkoumat na pěší tůře. Najdete krásné vodopády, zříceninu kláštera z 12. století a nejvyšší vrchol Norska Skala. Rovněž se můžete vypravit na procházku přímo na ledovec a prohlédnout si úžasné ledové útvary.

4. Hardangerfjord

dd

Jako třetí největší světový fjord, je také nazýván Orchard Norska, protože je plný barevných ovocných stromů a zahrad. Mnoho cestovatelů se sem vypravuje během května, aby viděli kvetoucí stromy jabloní, švestek, třešní a hrušek.

Kromě jízdy na kajaku nebo lodního výletu kolem nádherného fjordu, mohou návštěvníci prozkoumat okolí díky scénickým trasám stejně jako cyklistickým stezkám.

Uvidíte nejpozoruhodnější vodopád v Norsku Vøringsfossen. Další zajímavé útvary najdete na masivních ledovcích Folgefonna a Trolltunga. Jde o  obrovský kámen, který se táhne jako vytažený z hory a nabízí unikátní scénické zážitky.

3. Lysefjord

Cliff Preikestolen in fjord Lysefjord - Norway

Ačkoliv je fjord Lysefjorden oproti jiným fjordům v Norsku menší velikosti, naláká až 300 tisíc návštěvníků ročně.

Proč je tento fjord tak zvláštní? Je to díky plošině Preikestolen, nebo také Pulpit rock. Jde o širokou plochou plošinu, která dává návštěvníkům pocit adrenalinu víc než jiná místa.

Plošina se tyčí skoro 600 metrů nad fjordem. Dalším oblíbeným místem pro fotografování, horolezectví nebo Base Jumping je Kjerag Mountain.

Region Lysefjorden rovněž nabízí několik zajímavých historických památek, jako jsou prehistorické skalní rytiny na Solbakk, které se datují až 500 let př. n. l. V Ryfylke mohou návštěvníci vyzkoušet rekonstruované pravěké osídlení.

Chcete se podívat na Norské fjordy? Vyberte si termín!

2. Sognefjord

sognefjord

Největší norský fjord Sognefjord rovněž nabízí spoustu zábavy a dobrodružství. Populární jsou úžasné vyhlídky, nebo nejstarší norský roubený kostel v Urnesu, vikingská vesnice v Gudvangenu, Magic White jeskyně také v Gudvangenu nebo údolí Aurlandsdalen, které je často nazýváno norským Grand kaňonem.

Návštěvníci si mohou vybírat i z různých dobrodružných zážitků jako je jízda po nejstrmější železnici na světě – Flam železnice. Trasa vede přes zasněžené hory i kolem kaskádových vodopádů. Dále pro pěší je tu řada malebných stezek a samozřejmě plavba kolem nádherného fjordu. Jedním z jeho nejdivočejších a nejkrásnějších přítoků je Nærøyfjord

1. Geirangerfjord

geiranger-fjord

Se svou pozoruhodnou krajinou hlubokých modrých vod a majestátní horou není divu, že je Geirangerfjord jedním z nejvíce navštěvovaných norských fjordů.

Při návštěvě si určitě nenechte uniknout vyhlídkovou plavbu, abyste si naplno užili jeho krásu i slavné vodopády – sedm sester, které padají přímo do fjordu.

Mezi další aktivity, které fjord nabízí patří v zimě lyžování, vynikající rybaření, kanoistika, rafting a vyzkoušet můžete i turistické stezky, které nabízí jedny z nejdramatičtějších výhledů v Norsku.

Chcete se podívat do Norska? Vyberte si termín!

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *