3 nejkrásnější města v Norsku

Norsko je považováno za jedno z nejkrásnějších míst k životu na světě. Malá městečka přímo u majestátních fjorů a pobřežní osady po celém arktickém souostroví to vše je Norsko. Vybrali pro vás několik z nejvíce fotografovaných měst v Norsku, které stojí za to navštívit.

1. Ålesund

Ålesund byl téměř úplně zničen v roce 1904, kdy se oheň začal šířit v dřevěné části města. Jedno z nejkrásnějších norských měst se zrodilo z popela této tragické události.

Ulice města jsou lemovány pestrobarevnou secesní architekturou. Město leží na sedmi ostrovech, takže jej protínají vodní cesty a obklopuje moře s horami v pozadí.

Ålesund

Co podniknout v Ålesundu

Přístav

Ålesund je domovem nejdůležitějšího norského rybářského přístavu, takže je samozřejmostí, že byste měli vyzkoušet čerstvou rybí polévku. Zvlášť v deštivém počasí je horká polévka to pravé. Když je hezky dejte si čerstvou rybu s hranolkami a vychutnejte si výhled na přístav.

Atlantic Sea Park

Vodní park v Ålesundu je v Norsku poměrně slavný. Najdete v něm tučňáky, vydry a všechny další mořské tvory. Je vhodný zejména pro rodiny s dětmi nebo je alternativou pro deštivé dny.

Podrobnější informace k parku najdete zde.

Muzeum Ålesund

V muzeu najdete spoustu informací o městské historii a kultuře. Muzeum z roku 1919 obsahuje velké sbírky s tématem 2. světové války nebo expozici záchranných člunů.

Více informací k muzeu najdete zde.

Chcete se podívat do Norska? Vyberte si termín!

Maják Alnes na ostrově Godøy

Pokud máte auto a chcete se podívat i do blízkého okolí města, můžete se vydat k majáku Alnes na ostrově Godøy, kde najdete pěkné výhledy. Maják je asi 30 minut od města. Je tam opravdu ticho a v létě můžete pozorovat i surfaře.

maják alnes

Další informace o majáku získáte zde.

2. Bergen

Je přezdívaný jako – brána k fjordům a obklopuje ho úchvatná přírodní scenérie. Město Bergen je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Může se pochlubit dlážděnými uličkami,  které lemují tradiční dřevěné domky. Město Bergen v sobě spojuje několik architektonických stylů od středověku a recese až po moderní design.

město bergen norsko

Co podniknout v Bergenu

Fløibanen a Fløyen

Bergen je v Norsku známý jako město sedmi hor takže je přirozené, že byste měli navštívit aspoň jednu z nich. Nejsnadněji je přístupná hora Fløyen, která se nachází v blízkosti centra města.

Je s městem spojena lanovkou Fløibanen, která vás za necelých osm minut dopraví až na vrchol. Jakmile jste na vrcholu, můžete si vychutnat nádherný výhled na Bergen a okolní krajinu. Nazpět se můžete vrátit pěšky a podívat se i trochu kolem.

Další informace najdete zde.

Dům Troldhaugen

Byl postaven v roce 1885 a byl domovem nejslavnějšího norského skladatele Edvarda Griega a jeho manželky. Grieg měl mezinárodní renomé a byl také jednou z předních osobností romantického hnutí a také hrál důležitou roli při budování národní identity v nově založeném národě.

Troldhaugen dnes slouží jako muzeum, jehož cílem je dokumentovat Griegův život prostřednictvím výstav v samotné vile a také v jeho skladatelské chatě, kde vytvořil některá ze svých největších děl.

Troldhaugen

Prohlédnout si  můžete samotnou vilu, jeho klavír Steinway, navštívit jeho hrob nebo se zaposlouchat do jeho hudby v koncertní síni na jeho pozemku.

Další informace najdete zde.

Pevnost Bergenhus

Pevnost Bergenhus byla postavena kolem roku 1240 a je jednou z nejlépe dochovaných středověkých budov v celém Norsku. Pevnost fungovala jako královský palác, když byl Bergen ještě hlavním městem Norska, až do roku 1300.  Pevnost obsahuje některé z nejlépe dochovaných světských budov v zemi, včetně Haakonova sálu a Rosenkrantzské věže.

pevnost bergenhus

Dnes jsou budovy veřejně přístupné a slouží jako místa pro konání koncertů a oficiálních banketů.

Další informace najdete zde.

3. Fredrikstad

Staré město bylo postaveno podle nizozemského modelu, se širokými příkopy obklopujícími vysoké zemské hradby, což znemožňovalo město napadnout.

Dnes je Fredrikstad plné rušných náměstí, klikatých, dlážděných uliček a půvabných tradičních obchodů, které prodávají jedinečné řemeslné výrobky a suvenýry. Díky své neobvyklé struktuře je město také plné zeleně.

Co podniknout v Fredrikstadu

Gamlebyen (Staré Město)

Neskutečně roztomilé, opevněné Staré Město na levém břehu Glommy ve Fredrikstadu je nejstarší osídlení ve městě a je tu již od roku 1567. Když Fridrich II. podepsal smlouvu, stal se Fredrikstad prvním středomořským norským městem.

Mužem odpovědným za nezvyklé uspořádání města ve tvaru hvězdy byl nizozemský inženýr a čtvrtmistr Willem Coucheron ze 17. století.

Gamlebyen

Postavil cik-cak příkop a zemní valy, které byly tak účinné, že Fredrikstad nebyl nikdy obléhán.

Uvnitř opevnění s dlážděnými uličkami v dřevěných domech v barokním stylu žije v současné době cca 300 lidí.

Další informace najdete zde.

Isegran

U ústí Glommy je ostrov, který byl opevněn už od 13. století. V té době zde měl šlechtic Alv Erlingsson hrad, který byl zničen královskou armádou v roce 1287. Jeho základy se o 400 let později staly základem obrany města Fredrikstadu.

isegran norsko

Isegran byl po dlouhou dobu základnou pro stavbu lodí a i nyní jsou dřevěné historické plachetnice restaurovány ve stejných dílnách, v nichž byly původně postaveny.

Dílny jsou na severní straně ostrova a tvoří jedinou norskou školu vyučující umění stavby lodí.

Více informací najdete zde.

Chcete se podívat na ostrov Isegran? Vyberte si termín!

Ostrov Hankø

Tento ostrov, je perfektním místem pro pěší turistiku. Dříve byl loveckým pozemkem pro pána nedalekého panství Elingård.

V 70. letech 20. století byl na ostrově nalezeno léčivé sirné bahno a stal se lázeňským a veřejným rekreačním areálem ve vlastnictví norské královské rodiny.

Ostrov Hankø

Byly zde vysazeny další stromy a začalo se s chovem daňků. V roce 1930 si král Olav V postavil na Hankø rekreační dům.

Na ostrov se dostanete trajektem z Hankøsundetu, který vás vysadí v nejsevernějším bodě ostrova.

Další informace najdete zde.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *